U kobiet rasy białej pierwszy okres występuje między 11 a 16 rokiem życia. Najczęściej jest to wiek 12 lat. Z kolei dziewczynki rasy latynoskiej i czarnej doświadczają pierwszej miesiączki już w wieku 11 lat. Trzeba jednak dodać, że każdy organizm reaguje indywidualnie i w każdym przypadku może wyglądać to różnie. Na pewno nie można przyspieszyć pierwszego okresu ani go opóźnić. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Obawa przed nowym doświadczeniem
Na pewno pierwsza miesiączka wywołuje u młodych kobiet emocje – to dla nich pierwsze doświadczenie związane z kobiecością w życiu. Wiele młodych dziewcząt nie może jednak doczekać się pierwszego w życiu okresu. Wiele z nich obawia się jednak tych chwil. Rodzice jednak powinny przygotować swoje córki na przyjęcie tego doświadczenia.
Cykl miesiączkowy
Rodzice powinny także nauczyć swoje córki jak liczy się cykl menstruacyjny. Powinny też nauczyć je tego, że cykl miesiączkowy liczy się od pierwszego dnia miesiączki do dnia przed kolejnym krwawieniem. Zwykle cykl trwa od 28 do 32 dni, ale bywają także cykle jedenastodniowe czy trzydziestopięciodniowe. Najczęściej po pierwszej miesiączce kolejna długo nie występuje albo kolejne występują w nieregularnych okresach czasu. Aby miesiączka się wyregulowała, potrzeba roku do dwóch lat. Okres trwa od trzech dni do tygodnia. Młoda dziewczyna może w tym czasie czuć się niekomfortowo i doświadczać bólu w dole brzucha.
Kalendarzyk
Dziewczyna powinna także nauczyć się prowadzić kalendarzyk i co miesiąc wpisywać do niego dni, kiedy pojawia się okres. Taki nawyk jest bardzo przydatny na przykład wówczas, kiedy trzeba iść do ginekologa. Na pewno pierwsza wizyta u ginekologa będzie wiązała się ze stresem, więc warto aby dziewczyna przyszła z mamą ten pierwszy raz. U ginekologa trzeba podać datę pierwszego i ostatniego okresu oraz długość cyklu.
Co oznacza pierwsza miesiączka?
Pewnie niejedna dziewczyna zastanawia się nad tym – po co właściwie jest okres? Otóż pojawienie się pierwszej miesiączki oznacza, że młoda dziewczyna może zostać matką. Oczywiście rzadko która dziewczynka myśli w tym wieku o macierzyństwie – przecież sama jeszcze jest dzieckiem. Jednak można powiedzieć, że pierwszy okres to taka próba przed dorosłością. Ciało dziewczyny powoli przygotowuje się do tego, co czeka ją później. Zmienia się też nastawienie psychiczne młodej dziewczyny.
Jakie zmiany zachodzą w organizmie
Ciało młodej dziewczyny zmienia się. Przygotowuje się powoli do tego, aby sprawnie co miesiąc jeden z jajników uwalniał jajeczko. Czas ten w czasie cyklu nazywany jest owulacją. Od tego czasu może dojść do zapłodnienia.
Sprawdź także: 6 ciekawostek na temat miesiączki