Nordic walking w Polsce jest nowością
Nordic walking w Polsce jest nowością, w innych krajach wpisał się w krajobraz wiele lat temu. Jest to marsz z kijkami, przypominający trochę uprawianie narciarstwa biegowego. Wymyślili go Finowie w latach 20. XX wieku. Był to właśnie trening dla narciarzy. Kijków trzeba używać umiejętnie, a wówczas osiąga się angażowanie mięśni całego ciała, tricepsów, bicepsów, ramion, brzucha. Dzięki nordic walking ramiona są coraz silniejsze i bardziej wytrzymałe, spalane są kalorie, zwiększa się stabilność, wzmacniają się mięśnie i stawy. Starsze osoby chwalą sobie odciążenie stawów. Nordic jest dla każdego – niezależnie od wieku, kondycji czy tuszy. Instruktor nauczy jakie kijki dobrać oraz jak się przemieszczać. Dzięki takiej formie ruchu poprawi się sprawność układów oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększy się pobieranie tlenu, wzmocnią się mięśnie tułowia. Osoby otyłe mogą spokojnie korzystać z takiej formy ruchu. Wielką zaletą nordic walking jest to, że spala od 20 do 40 procent kalorii więcej niż zwykłe chodzenie. Kijki nadają ciału równowagę, stabilność i poprawiają postawę człowieka. W Polsce stworzono Polską Federację Nordic Walking. Istnieje też federacja międzynarodowa.
Dostępność nordic walkingu
Początkowo wszyscy myślą, że nordic walking jest łatwy, ot taki spacerek. Jednak osoby początkujące szybko rozumieją błąd w myśleniu. Ważne są właściwa postawa: plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty, łokcie rozluźnione. Nogi stawia się od pięty, przez śródstopie, a wybija się z palców. Kroki muszą być dłuższe niż normalnie. Ręce i nogi poruszają się na przemian: lewa ręka, prawa noga oraz lewa noga, prawa ręka. Rękami poruszać należy do wysokości pępka. Prowadzone są warsztaty i lekcje nordic walking. Można znaleźć zajęcia bezpłatne. Coraz częściej ludzie uczą się od siebie. Jest to znakomita forma poruszania się, która wpływa korzystnie na koordynację ruchową oraz spalanie kalorii. Nordic walking zrobił ogromną międzynarodową karierę, która kiedyś była nie do pomyślenia. Nordic służy osobom w wieku podeszłym, młodym mamom, paniom i panom w średnim wieku. Coraz częściej ludzie wędrują z kijkami w grupach, ciesząc się ruchem, aktywnością oraz obecnością innych osób. Jest to znakomite rozwiązanie.
Ważny jest wybór kijków do nordic walkingu
Wybór kijków do walkingu jest istotny. Na rynku kijków jest sporo, ale nie wszystkie zasługują na uwagę. Mogą być wykonane z aluminium, włókna szklanego, z carbonu. Kijki markowe są profesjonalne, ale kosztowne. Mają gwarancję, można dokupić rękawiczki, rączki, groty. Kije aluminiowe są ciężkie, ale tylko wtedy, gdy kupimy je w markecie. Sprzęt profesjonalny jest lekki. Kijki z carbonu są wytrzymałe, amortyzują i pozwalają czuć się pewnie. Rączka kijka powinna być wykonana np. z korka, bo ręka na takim wykończeniu się nie ślizga. Końcówka kija może być bolcem lub nożykiem. Ten ostatni znakomicie sprawdza się w terenie, na miękkiej nawierzchni. Bolca i nożyka nie wolno używać do chodzenia po asfalcie lub standardowym chodniku. Dostępne są kije składane, regulowane lub o stałej długości. Ceny kijków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zdecydowanie kupowanie kijków w markecie nie jest zalecane. Jest to sprzęt mizernej jakości w niskiej cenie. Ot, taki zakup na miesiąc lub dwa. Szkoda pieniędzy, lepiej wybrać markowy sprzęt i cieszyć się nim przez kilka lat co najmniej. W końcu nordic walking nie nudzi się nigdy jego fanom.
Kilka porad końcowych
Podsumowując, nordic walking jest sportem dla osób kochających ruch. Pomagają usprawnić ciało, dotlenić organizm i poczuć się lepiej. Jest to sport, rekreacja i odpoczynek w jednym. Polecany osobom w każdym wieku. Nawet dzieci chodzą z kijkami, gdy rodzice je tego nauczą. Maszerowanie może sprawić ogromną przyjemność, dzięki której niejedna osoba pokocha ruch i zechce zadbać o własne ciało.