Walcz z trądzikiem
Czym jest trądzik młodzieńczy? Utrapieniem młodości, przekleństwem i udręką, sprawiającą, że uciekamy od innych i od siebie samych. Gdy pojawiają się wypryski na twarzy i czasem szyi, świat traci swój urok, a młoda dziewczyna lub młody chłopak popadają w rozpacz. Nie jest to najlepszy moment w życiu młodego człowieka – obwinia on trądzik o brak przyjaźni, trudne relacje z kolegami i koleżankami, brak dziewczyny. Wszystkiemu winna jest burza hormonów szalejąca w organizmach nastolatków. Stąd wypryski na skórze, tłuste włosy i zmienne nastroje. Trądzik to jednak przede wszystkim problem psychiki.
Pospolity trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy nazywany bywa pospolitym, bo też jego występowanie jest bardzo częste. To nie tylko ropne wypryski, to także ropne wykwity i czarne wągry, szpecące skórę i zatykające pory. To cała gama problemów i gradowe chmury złego nastroju. Jeśli trądzik jest nieprawidłowo leczony lub w ogóle nieleczony, to wówczas pojawiają się na skórze blizny. Są one bardzo trudne do wyleczenia i szpecą człowieka na zawsze.
Jak pojawia się trądzik?
Wystąpienie tej choroby to efekt burzy hormonów, a szczególnie intensywnego i agresywnego działania testosteronów w organizmach chłopców i dziewcząt. Ma on duży wpływ na intensywną pracę gruczołów łojowych. Spocone dłonie i stopy, przetłuszczające się błyskawicznie włosy, tłusta, błyszcząca się cera i wypryski na twarzy. Takie są objawy działania testosteronu. Tłustej, łojowej wydzieliny jest zbyt wiele, a zatem zatrzymuje się ona u ujścia meszków włosowych i zatyka
je niezwykle skutecznie. Bakterie i grzyby mnożą się w wydzielinie łojowej, wywołując stan zapalny. W efekcie powstają zaczerwienienia i ropne wypryski nazywane przez młodzież pryszczami. Można kupić także krem na trądzik.
Domowe sposoby pozbycia się trądziku
Domowe sposoby w pewnych przypadkach okazują się skuteczne, w innych nie. Osobom udręczonym drobnym trądzikiem warto polecić picie naparów rumianku, kwiatu lipy i szałwii przynajmniej trzy razy w tygodniu. Bratek również pozytywnie wpływa na kondycję i wygląd skóry. Również parówka z rumianku, lipy i szałwii jest przydatna. Nie wolno dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry, ponieważ sprzyjać ono będzie rozwojowi trądziku. Gdy do pół szklanki ciepłej wody dodamy po dwie krople olejków jałowcowego i cedrowego, to powstanie znakomity tonik. Należy nim przemywać twarz co dwie godziny. Pomocny w zwalczaniu trądziku będzie także podobny tonik z cytryny. Sok z aloesu również jest godny polecenia, sokiem wyciśniętym z naciętej rośliny codziennie należy smarować twarz, omijając oczy i usta.
Czy można zapobiegać trądzikowi?
W pewien sposób tak, gdy nastolatek dba o higienę. Twarz powinien myć dwa razy dziennie preparatami do cery trądzikowej zawierającymi kwas salicylowy oraz związki siarki, a skórę przemywać bezalkoholowym tonikiem. Zwykły mydło obniża kwasowość i sprzyja mnożeniu się bakterii, czyli potęguje produkcję łoju i prowadzi do nasilania się zmian trądzikowych. To
na pewno pomoże. Dziewczyny nie powinny nakładać grubego makijażu, aby zakryć trądzik, bo to nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Jeśli już malują się, to bezwzględnie powinny zmywać makijaż przed snem. Gruba warstwa fluidu to błąd i trądzik zakryje, ale go nie wyleczy. Wyciskanie wyprysków spowoduje rozsianie ich po całej twarzy. Warto kupić preparaty bez recepty takie, jak Benzacne lub Skinoren, które są dostępne w każdej aptece. Trzeba je stosować przez 6-8 tygodni, bo dopiero po takim czasie ustępują niepożądane objawy. Na ograniczenie trądziku wpływa także dieta – powinna składać się z nieprzetworzonych produktów w jak największym stopniu, zawierać sporo warzyw i owoców, nie powinna mieć w składzie wysoko przetworzonych produktów oraz konserwantów. W przypadkach bardzo zaawansowanego trądziku – gdy zmiany skórne pojawiają się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach – niezbędna jest wizyta u lekarza-dermatologa.
Co sprzyja trądzikowi?
Trądzikowi sprzyjają pewne czynniki:
- zaburzenia hormonalne,
- doustne środki antykoncepcyjne,
- pikantne, ostro przyprawione potrawy,
- duża ilość soli w potrawach,
- smażone potrawy,
- zbyt mało nasyconych kwasów tłuszczowych takich, jak Omega+3, kwas linolowy i linoleinowy zawarte w tłustych rybach morskich, oleju z wiesiołka i oleju lnianym,
- zbyt dużo tłuszczu w diecie – powinno być ich maksymalnie 30 procent.
Z trądzikiem można wytrzymać, ale można go też zwalczyć. Udanej walki z tą przypadłością wszystkim młodym osobom życzymy.