Finanse i giełda, czyli rady dla początkujących
Finanse są niezwykle ważne. Bez nich nie można żyć, opłacać rachunków i mieć zapewnionego bytu. Nie wszystkim wystarczają pieniądze zarabiane w pracy. Wiele osób lubi emocje, a takie niewątpliwie daje giełda.
Domy maklerskie doradzają klientom, jak inwestować pieniądze na giełdzie. Zajmują się taką dziedziną, jak doradztwo inwestycyjne. Klienci kupują obligacje i akcje, trzymają je, a gdy nachodzi odpowiedni moment kupują kolejne lub sprzedają te, które kupili wcześniej. Klienci mogą liczyć na porady ekspertów, ale to oni sami odpowiadają za własne decyzje i nie mogą nikogo obwiniać, gdy nagle zaczną tracić pieniądze. Profesjonalny gracz giełdowy powinien uczyć się giełdy, monitorować trendy i starać się zdobywać zyski, akceptując jednak nieuniknione straty – giełda jest niczym huśtawka, raz góra, raz dół. Powinien posiadać takie cechy, jak refleks, zimna krew i opanowanie, umiejętność ryzykowania, ale umiarkowanego, bez zbędnego szarżowania. Dzięki tym cechom charakteru inwestowanie będzie przebiegało o wiele sprawniej. Nie wolno myśleć, że giełda jest miejscem wyłącznie miejscem szybkiego zysku. Czasem jest hossa, nieraz następuje bessa. Raz się zyskuje, raz się traci.
Trzeba pamiętać, że giełda ma wady i zalety
Na giełdzie można pomnażać oszczędności, czasem osiągnąć duże zyski, być niezależnym i żyć wyłącznie z giełdy. Aby to ostatnie było możliwe trzeba inwestować bardzo duże pieniądze.
Jakie są minusy giełdy?
Minusami giełdy są ryzyko dużej skali, czyli związane z sytuacją ogólnoświatową, ryzyko braku płynności, zmienne notowania – sytuacja na giełdzie zmienia się czasem tak szybko, że błyskawiczna reakcja jest niemożliwa. Warren Buffet mówił, że na giełdzie liczy się wiedza, a nie emocje. Jest w tym sporo racji. Emocje dobre są w uczuciach, a na giełdzie trzeba posługiwać się wiedzą oraz chłodno kalkulować. Niezbędna jest strategia oraz trzymanie się jej wiernie i w sposób stały. Nie wolno kupować akcji jednej firmy, portfel inwestora powinien być zróżnicowany. Takie zróżnicowanie sprawi, że nawet podczas dekoniunktury inwestor nie straci wszystkich pieniędzy i będzie miał coraz większe zyski. Nikt nie jest doskonały – inwestor także może się pomylić, jednak ograniczenie pomyłek jest ważne. Uczenie się na błędach jest dobrą strategią, ale najlepiej uczyć się na cudzych pomyłkach. Jest to mniej bolesne, a równie efektywne. Wiedza, cierpliwość i trzymanie się pewnych zasad pomagają inwestorom.