Fundusze inwestycyjne to w dalszym ciągu przez wiele osób niedoceniany sposób powiększania swojego kapitału. Ludzie boją się opłat i prowizji za zakup jednostek oraz za zarządzanie nimi. Do tego typu oszczędzania nie motywuje nas również brak ochrony kapitału, co sprawia, że kapitał może ulec nawet znacznemu zmniejszeniu. Z drugiej strony do czynienia mamy przede wszystkim z lokatami, których oprocentowanie jest bardzo niskie, a zysk bardzo często oscyluje wokół wskaźnika inflacji.
Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że te same fundusze mogą być ogromną szansą na osiągnięcie dużo większego zysku niż na standardowych lokatach, które nie dają już takich zarobków jak jeszcze kilka lat temu. Aby tak jednak faktycznie było należy kierować się przynajmniej kilkoma zasadami.
Po pierwsze należy dokładnie zapoznać się z instytucją, której zamierzamy powierzyć, bardzo często, oszczędności naszego życia. Powinna ona już jakiś czas istnieć na rynku, posiadać solidne zabezpieczenia w postaci odpowiedniego zaplecza finansowego oraz wykwalifikowanych pracowników.
Ponadto musimy dokładnie poznać fundusz, w który mamy zamiar zainwestować. Należy przede wszystkim dowiedzieć się w jakie rynki i produkty inwestuje on środki oraz jakie jest ryzyko związane z inwestowaniem w niego. Warto wiedzieć, że istnieją różne fundusze o zróżnicowanym poziomie ryzyka inwestycyjnego.
Najbardziej drapieżne są akcyjne, które z jednej strony pozwalają na osiągnięcie ponadprzeciętnego zysku, ale z drugiej istnieje także spore ryzyko spadku ceny wartości jednostek. Do najbezpieczniejszych należą natomiast fundusze, które działają w oparciu o obligacje, bony skarbowe i innego rodzaju depozyty, na których ryzyko straty jest niewielkie, ale zysk jest najczęściej wyższy niż na standardowej lokacie. Pomiędzy nimi funkcjonuje szereg innych funduszy, w których istnieje różny rozkład instrumentów w które inwestują one: takie, które działają w przewadze funduszy akcyjnych oraz takie, które posiadają większą ochronę kapitału.
Z tym, w co inwestuje dany fundusz powiązane są także wszelkie opłaty manipulacyjne, które zmuszeni jesteśmy ponosić w przypadku zainteresowania się nim. Najczęściej jest tak, że fundusze akcyjne są droższe w utrzymaniu niż bezpieczniejsze, inwestujące w depozyty, ale nie jest to regułą. Bardzo wiele instytucji finansowych decyduje się także na udzielanie różnego rodzaju ulg i zwolnień z opłat w przypadku zakupu większej liczby jednostek funduszy, co także może być bodźcem do ich zakupu. Dlatego ważne jest, by niezalenie od kwoty, którą mamy zamiar zainwestować w TFI zapytać o taką możliwość.
Fundusze inwestycyjne dają ogromną szansę na szybkie pomnożenie posiadanego przez nas kapitału. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zakup ich jednostek jest nieopłacalny przy odrobinie chęci i czasu może okazać się, że to produkt stworzony dla nas. Inwestycji tej jednak należy pilnować. Należy co jakiś czas śledzić ceny jednostek oraz trendy na rynku i w odpowiednim czasie, ze sporym zyskiem dokonać ich odkupienia.