Osoby, które przymierzają się do wykonywania zdjęć ślubnych oraz te, które tym tematem się już zajmują, często mają dylemat dotyczący zakupu nowego sprzętu fotograficznego. Zwykle do pracy zawodowej sprzęt musi być dobrany pod kątem wykonywanych zleceń.
Fotograf ślubny potrzebuje zestawu sprawdzającego się zarówno przy zorganizowanych sesjach zdjęciowych, jak też podczas wykonywania zdjęć w kościele i innych pomieszczeniach, gdzie warunki panujące nie zawsze sprzyjają fotografowaniu. Zestaw sprzętowy powinien zezwalać na wykonywanie zdjęć przy wysokich czułościach tak, by obraz potem nadawał się do dalszej obróbki i wykonania powiększeń na potrzeby albumu ślubnego.
Biorąc pod uwagę parametry techniczne i rodzaj aparatu powstaje pytanie czy aparat ma mieć matrycę APSC czy ma to być sprzęt pełnoklatkowy.Aparat z pełnoklatkową matrycą ma niewątpliwą zaletę, że każdy obiektyw daje większe pole widzenia w stosunku do sprzętu z małą matrycą, dzięki temu można uzyskać na prawdę szeroki kąt widzenia. Ma to jednak też znaczenie przy długich ogniskowych. Inaczej wygląda głębia ostrości, ponieważ do tego samego kadru możemy podejść bliżej fotografowanego obiektu. Dzięki temu jeśli na przykład chcemy wykonać portret panny młodej, uzyskamy wspaniałe rozmycie tła.Pełna klatka ma też wady. Każda wada podpiętego obiektywu będzie dużo bardziej widoczna niż w zwykłym aparacie.
Fotografia ślubna wymaga wysokiej jakości, dlatego fotograf ślubny wyposażony w aparat z pełną klatką musi więc zainwestować z droższą optykę. Jeśli ktoś nie wykonuje fotografii ślubnej, fotografuje przedmioty i zależy mu na głębi, może zastosować sprzęt z matrycą aps-c. Fotografia ślubna często wymaga pracy w dość ciasnych przestrzeniach i wymaga, by fotograf ślubny mógł objąć kadrem całość obrazu z bliskiej odległości. Tutaj aparat typu 5D z szerokokątnym obiektywem sprawdzi się idealnie, zwykły aparat może mieć problem z objęciem całego planu.