Dla wielu osób oszczędzanie kojarzy się z przysłowiowym „zaciskaniem pasa”. Jest to więc odmawianie sobie czegoś przyjemnego i ciągłe wyrzeczenia, które kojarzą się nam negatywnie i bardzo niemiło. Poza tym bardzo często okazuje się, że odłożone kwoty są niewielkie i tak naprawdę niczego konkretnego, oprócz złego samopoczucia, w zamian nie otrzymaliśmy. Według naszego mniemania wysokie kwoty oszczędności pozostają i zawsze będą poza naszymi możliwościami, a oszczędzanie tak naprawdę jest nieopłacalne, bo łatwiej i szybciej można otrzymać pożyczkę, którą zawsze można albo szybciej spłacić albo dobrać sobie jakąś dodatkową gotówkę jeżeli znów zajdzie taka potrzeba.
Okazuje się, że myślenie to jest zgubne, a jakiekolwiek, nawet niewielkie zabezpieczenie w postaci oszczędności jest wskazane. Budowanie zaplecza finansowego nie jest trudne i w większości wypadków wystarczy na początek analiza naszych domowych wydatków i odkładanie niewielkich kwot, które w przyszłości pozwolą na zbudowanie większego kapitału.
Oszczędności, które początkowo są niewielkie można odkładać na specjalnie przeznaczonych do tego celu rachunkach oszczędnościowych. Są one oprocentowane, odsetki kapitalizują się najczęściej codziennie lub co miesiąc więc instytucje zachęcają nas do tego by sukcesywnie odkładać pewne, nawet nieduże, kwoty. Ponadto nie ma w ich przypadku limitów wpłat, więc można do nich dopłacać nawet pozornie nic nie znaczące kwoty. Ponadto jeżeli będziemy potrzebowali środków w każdym momencie możemy z nich skorzystać bez utraty dopisanych już odsetek.
Po pewnym czasie można skorzystać z jakiejś lokaty. Większość banków wymaga jakiegoś minimalnego wkładu, który wynosi około 1000 zł. Najlepiej jest poszukać takiej, która ma częstą kapitalizację odsetek, wysokie oprocentowanie, a jej umowa jest podpisywana na stosunkowo niedługi czas. Dopisywane co jakiś czas odsetki najlepiej jest łączyć z kapitałem tak by razem pracowały w kolejnym okresie.
Alternatywą dla lokat są obligacje skarbowe. Jest to swoista pożyczka państwa zaciągana u obywateli. Po określonym czasie bank zwraca całą kwotę pożyczki powiększoną o odsetki. Obligacje są jednak inwestycjami średnio i długoterminowymi. Okres ich wykupu może sięgać nawet 10 lat.
Jeżeli oprocentowanie zaproponowane przez bank nie jest dla nas wystarczające możemy zdecydować się na skorzystanie z produktów strukturyzowanych będących połączeniem lokaty i ubezpieczenia lub lokaty i inwestycji. Bardzo często w ich przypadku występuje ochrona kapitału lub jego części, wobec czego nawet jeżeli zakładany scenariusz się nie powiedzie to w najgorszym razie otrzymamy zwrot zainwestowanego kapitału, ale niczego nie stracimy.
Inwestować można w jednostki funduszy inwestycyjnych. W ich przypadku nie ma jednak ochrony kapitału- można więc na nich zyskać sporo więcej niż na lokatach, ale można także stracić. Banki w swojej ofercie mają rożne fundusze, dzięki czemu możemy zdecydować się zarówno w bezpieczne, krótkoterminowe oraz akcyjne, których przewidywany okres inwestycji wynosi nawet kilka lat.